Tűzhasú gőte (Cynops orientalis)
Terráriumkészítés leírása ide kattintva található!
Általános: a tűzhasú gőte a legelterjedtebb gőte faj Magyarországon, ezért szinte minden kereskedésben felbukkan egy-egy példány. Áruk (nagyságtól és bolttól függően) 500-1000Ft.- közé tehető. Nagyságuk nagyjából 12 cm, 2-3 év alatt válnak ivaréretté. Mint nevük is elárulja, hasuk tűzpiros színezetű, apró fekete foltokkal. Esetenként ezek a foltok nem találhatóak meg egyes egyedeken. Elterjedési területe, és élőhelye Japán magaslatai (~2000m-ig), hegyi patakjai. Mivel patakokban él, ezért szaporításához elengedhetetlen a kristálytiszta, oxigéndús, áramló víz (erről majd a későbbiekben beszélek). Nemüket csak párzási időszakban lehet meghatározni, akkor is nehezen.
Minden egyednek más és más a mintázata...
Tartás: Mivel kétéltűek, ezért tartásukhoz elengedhetetlen a víz, tehát víz nélküli terráriumban NE tartsuk! Akváriumokban nagyobb halakkal (a vitorláshal méretéig) a kifejlett egyedek nyugodtan tarthatóak, kisebb, neonhal vagy dánió méretű fajokkal ne tartsuk, mert elfogyaszthatja őket. Viszont azokkal a halfajokkal se tartsuk együtt őket, akik könnyedén elfogyaszthatják őket (ilyenek például a a nagyobb testű sügérfajok, vagy a Roosevelt lazac (piranja), stb.). Tapasztalatom szerint sokkal jobb megoldás kialakítani egy külön akvaterráriumot (ez egy olyan medence, amiben van száraz -és "vízzel teli" rész is) számukra. Az optimális méret 40x30x30cm-től kezdődik, tehát egyáltalán nem foglalnak el sok helyet. Egy ekkora akvaterráriumban tarthatunk akár 3-4 egyedet is. Leendő kedvenceink medencéjében úgy érdemes a szárazföldet kialakítani, hogy beleragasztunk egy legalább 10cm magas üvegcsíkot F.BS-sel (ez egy szilikonragasztó, szinte az összes akváriumot és terráriumot ezzel ragasztják, egy tubus ára 1000Ft.- alatt van (legalábbis legjobb tapasztalataim szerint)). Az alábbi képen jól látszódik, hogy hogy is van beragasztva ez az üvegcsík (ezt a módszert sokan alkalmazzák, sokan több üvegcsíkot ragasztanak be, így lépcsőzetes lesz a kialakítás):
Ha ezt sikerült beragasztanunk, akkor meg kell győződnünk róla, hogy nem folyik e át rajta a víz (persze csak 2 nap száradás után). Így kaptunk két részt. A kisebbik részbe tehetünk virágföldet is (a virágföldet mindenképpen mikrózzuk ki mielőtt a medencébe raknánk (tehát egy kis tálcába szórjunk virágföldet, és ezt ~20 másodpercig mikróhullámúsütővel melegítsük fel; ez azért fontos, mert a földben lévő parányi kis kártevő (vagy esetenként hasznos) baktériumok elpusztuljanak)), de én sokkal jobban ajánlom tőzegkockát! Sokkal biztonságosabb, és jobban felszívja a nedvességet (bolti ára egy 15-20 literes zacskónak ~ 1000-1500Ft.-). Eldönthetjük azt is, hogy akarunk-e virágot ültetni a terrárium száraz részébe (a fenti képen jól látható a még csemete növény). Ha beültettük a növényt, akkor szórjunk kavicsot a talaj tetejére (ez is jól látható a fenti képen). A kavicsot semmi képpen ne mi gyűjtsük a szabadból, hanem egy kisállat kereskedésből szerezzük be, és mossuk jól át folyó víz alatt. Díszítésként a száraz részre nyugodtan tehetünk néhány kúszónövényt, köveket (ezeket is mikrózzuk ki), ágakat, stb.
A vízzel teli részt a legkönnyebb berendezni. Nálam aljzatként kvarchomok van (mint a fentebbi képen látható), nálam nagyon bevált. Ezt kereskedésben könnyen beszerezhetjük (1 csomag ára 50-100Ft.- között van), jól mossuk át folyó víz alatt, legalább 10x, különben "poros" lesz a vizünk! Ha tehetjük szerezzünk be egy kisebb vasfát (terrárium méretétől függően), igaz kicsit drága az ára (1000Ft.-től kezdődik), de nagyon dekoratív, és a gőték könnyedén ki tudnak rajta mászni a száraz részre a vízből. Tehetünk a vízbe néhány kisebb növésű vízinövényt, illetve úszónövényt, az úszónövények a szaporodási időszakban elengedhetetlenek!
A nagyobb egyedek (5cm felett) egyáltalán nem kényesek a víz minőségére. Nagyon figyeljünk a víz hőmérsékletére! Mivel a magas hegyekben van az őshazájuk (ezen belül is patakokban élnek), ezért a víz hőmérséklete nem emelkedhet 26C° fölé, mert megfőnek. Optimális számukra a szobahőmérséklet (18-24C°). Érdemes egy hőmérőt beszerezni, ami mutatja a pontos hőmérsékletet. Én nyáron ha nagyon felmelegedik a terráriumuk, akkor egy egy jégkockát dobálok a vizükbe, így csökkentve a hőmérsékletet.
Mozgásuk "darabos", ha megijednek nagy sebességgel képesek úszni. Nagyon mutatósak. Szárazföldön is kiválóan közlekednek, de víz nélkül kiszáradhat a bőrük, és elpusztulhatnak. Bár kutatók észrevettek már pár olyan egyedet is, amely átalakult "szárazföldivé", és nem ment be a vízbe nagyon sokáig, vagy egyáltalán. Tapasztalataim szerint nem kedvelik a magas páratartalmat, tehát ezzel sem kell foglalkozni.
Karanténozás: sajnos a tűzhasú gőtéket külföldről importálják, és ezért nagyon sok a beteg egyed mert az út nagyon megviseli őket, és szervezetük legyengül. Ha egy beteg egyedet beleengedünk a többi egészséges közé (mert a lappangási idő 3 hét amit egy szer segítségével gyorsan lerövidíthetünk), akkor bizony az egészséges egyedek is elkaphatják a halálos kórt. A betegségben a gőtéken elkezdenek szőrös, vattaszerű, fehérszínű kinövések jönni. Úgy néznek ki, mintha penészesek lennének. A betegség halálos lehet a gőtékre nézve. Ha megveszünk egy vagy több új egyedet, akkor egy kisebb üvegbe, vagy kisebb akváriumba tegyünk kisállat kereskedésekben beszerezhető penészedésgátló szert. Én a "Sera mycopur" nevezetű vegyszert ajánlom a legjobban. Ebből a szerből tegyünk 2-3 liter vízbe néhány ml (adagolás a gyógyszer dobozán található). Ebben a készítményben áztassuk új gőtéinket 3-4 napig, utána pedig cseréljük ki a karanténozó akváriumban a vegyszeres vizet tisztára, és várjunk egy hétig. Ha nem történik semmi (semmilyen különleges kinövés, vagy penészedés jele nem látható), akkor nyugodtan betehetjük az új egyedeket a régi gőtéinkhez. Ha netán a terráriumunkban történik ez meg, akkor azonnal adagoljunk az egész vízhez ilyen szert. Nekem nagyon bevált, eddig az összes gőtémet sikerült megmenekítenem (egyébként ezt a szert használom tenyésztésnél is).
A karanténozó akvárium vize kissé zöldes-barnás a szer miatt (nagyításhoz kérem kattintson a képre)...
A gőték táplálása: kizárólag élő eleséggel táplálhatóak. Nálam a legjobban a vörösszúnyoglárva és a tubifex vált be, de kaphatnak rovarokat (kisebb tücsköket, pókokat, stb.), és imádják a kis újszülött halakat is (mint például a guppi és más elevenszülő halak ivadékai). Kizárólag víz alatt táplálkoznak, szárazföldre ritkán merészkednek ki. Mindenre vadásznak ami mozog. Különleges igényeik nincsenek, vitaminpótló szerek és vegyszerek teljesen feleslegesek!
Gondozás: a gőték könnyen kézhez szoktathatók, bár személyiségükből ered, hogy nem túl ijedősek. Még nem volt róla tudomásom, hogy bárkit is megharapott volna egy japán tűzhasú gőte. Fontos, hogy a terráriumukat takarjuk le, mert ügyesen tudnak mászni az üvegen is (bőrük szinte odatapad az üveghez).
Teleltetés: teletetnünk csak akkor szükséges, vagy ajánlott, hogyha szaporítani szeretnénk gőtéinket. Én a teleltetést roppant egyszerűen oldom meg. Előveszek egy aránylag nagy tálat, megtöltöm ujjnyi vastag vízzel, belerakom a gőtéket, és a hűtőszekrénybe teszem őket. A hűtőben lévő hőmérséklet pontosan megfelelő számukra (5-8C°). Itt lehet őket 1-2 hónapig pihentetni. Mikor kivesszük gőtéinket a hűtőből, ellenőrizzük egészségi állapotukat. Ha mindegyik él és virul, akkor nyugodtan tehetjük őket terráriumukba. Lehetőleg napos helyre rakjuk őket, így beindíthatjuk a párzást!
Szaporodás, szaporítás: a hím egyedek elkezdenek udvarolni a nőstényeknek. Táncot lejtenek, fejükkel bökdösik a nőstények oldalát. Eközben a hímek spermiumokat bocsátanak ki a vízbe, miközben a nőstények ezt kihasználva ezeket felszíják a kloákájukba. Egy-egy nőstény ~200 petét rak le. A peterakás egy úszónövény levelére vagy gyökerére történik jobbára. A nőstény "kézenáll", és hátsó két lábával "felragasztja" a kis petéket. A petéket érdemes félrerakni egy 10 literes kis akváriumban, nagyon óvatosan, nehogy megsérüljenek. Ebbe a vízbe porlasszunk és tegyünk penészedésgátló szert, így megelőzve a gombásodást, ami nagyon gyakori. Érdemes napos helyre rakni ezt a "keltetőakváriumot", mert az serkenti a peték kikelését. Ha minden igaz akkor 20-24C°-os hőmérsékleten kéthéten belül megtörténik a kikelés. Ha tovább tart, akkor ne türelmetlenkedjünk, várjunk nyugodtan. Ha a peték 2 hónap alatt nem keltek ki, akkor sajnos nagy a valószínűsége, hogy már nem is fognak.
A kicsik valójában még ebihalak, és csak később fejlőnek ki lábaik. Kiválóan úsznak és szinte egyfolytában esznek. Érdemes tubifexel és kis vízibolhával etetni. Én a tubit fel szoktam darabolni nekik. Elég kényesek a víz oxigénszintjére és tisztaságára, de ezt nagyon könnye ki lehet küszöbölni; be kell rakni egy szivacsszűrőt. A kicsiket nem szabad teleltetni, csak a 2. életévükben.
Sok szerencsét, és jó tartás kívánok!
Írta: Zoller Zsolt (AquaZsolti) Fényképezte: Zoller Zsolt (AquaZsolti)
AqzaZsolti oldala: www.aquazsolti.fw.hu
Köszönjük Zsolti ,hogy ilyen szép cikket adományoztál az oldalnak!
|